سوالات متداول بیمه آتش سوزی

2/اردیبهشت/1399
مقالات -
بدون دیدگاه

بیمه آتش سوزی یکی از قدیمی ترین رشته های بیمه ای است .این بیمه نامه پوششی است برای جبران خسارت وارده به اموال و دارایی های منقول و غیر منقول که با توجه به نیاز مشتری ( بیمه گذار ) ارائه شده و با جبران زیان وارده ، بیمه گزار را از نظر مالی به حالت قبل از حادثه بر می گرداند. سوالات بسیاری در زمینه بیمه آتش سوزی وجود دارد که شاید شما نیز به دنبال پاسخ آنها باشید . در این مطلب قصد داریم به تعدادی از سوالات مطرح شده توسط بیمه گذاران پاسخ دهیم .

1- خطرات تحت پوشش بیمه هاي آتش سوزي چیست؟

در بیمه آتش‌سوزی، خسارت‌های مالی مورد تأمین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی. در بیمه آتش سوزی ، ساختمان و کلیه کالاها و لوازم موجود در آن در مقابل خطر آتش سوزی و انفجار و صاعقه بیمه می شود . 

البته غیر از خطر آتش سوزی ، خطرات دیگری نظیر زلزله ، سیل ، طوفان ، ترکیدگی لوله آب ، ضایعات برف و باران ، سقوط هواپیما و هلی کوپتر ، شکست شیشه و سرقت از منزل نیز در بیمه آتش سوزی و با عنوان خطرات اضافی قابل پوشش است .

2- در بیمه هاي آتش سوزي اعتبار بیمه نامه و تعهد بیمه گر از چه زمانی آغاز میشود؟

اعتبار بیمه نامه و تعهد بیمه گر در این بیمه نامه پس از صدور بیمه نامه و پرداخت اولین قسط از حق بیمه آغاز می شود.

3- آیا در بیمه هاي آتش سوزي بیمه گذار میتواند در هر زمان بیمه نامه را فسخ نماید؟

بله ، بیمه‌ گر و ‌بیمه‌ گذار هر زمان که بخواهند می‌توانند تقاضای فسخ قرارداد بیمه را بکنند. اگر تقاضای فسخ از طرف ‌بیمه‌ گذار باشد ‌‌حق‌ بیمه قرارداد تا آن زمان، بر اساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه می‌شود و باقیمانده آن مسترد خواهد شد. اگر تقاضای فسخ از طرف ‌بیمه‌ گر باشد، ‌‌حق‌بیمه قرارداد تا آن زمان بر اساس تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود و باقیمانده آن مسترد خواهد شد.

سوالات متداول بیمه آتش سوزی

4- در صورت وقوع آتش سوزي وظایف بیمه گذار چیست؟

  • حداکثر ظرف پنج روز از زمان وقوع حادثه، ‌بیمه‌گر را مطلع نماید.
  • حداکثر ظرف ده روز از زمان وقوع حادثه باید کیفیت حادثه، فهرست اشیا نجات داده شده، محل جدید آنها و مبلغ تقریبی خسارت را برای ‌بیمه‌گر ارسال کند.
  • برای جلوگیری از توسعه خسارت هنگام وقوع حادثه یا بعد از آن، کلیه اقدامات لازم را انجام دهد.
  • بدون اجازه ‌بیمه‌ گر در ‌‌موردبیمه تغییراتی ندهد که تعیین علت حادثه یا ارزیابی خسارت را دچار اشکال نماید. مگر آنکه تغییرات برای کم شدن خسارت و یا رعایت منافع عمومی ضروری باشد.
  • در ضمن هر گونه همکاری که ‌بیمه‌گر برای تعیین حدود تعهدات خود بدان نیاز دارد، حداکثر تا ۱۵ روز بعد از اطلاع از وقوع حادثه، فهرست اموال موجود در روز حادثه، فهرست اموال از بین رفته و آسیب دیده و در صورت درخواست ‌بیمه‌گر قیمت آنها بلافاصله قبل از تاریخ حادثه را در اختیار ‌بیمه‌گر قرار دهد.

5-اصل قائم مقامی در بیمه نامه آتش سوزی، به چه معنا است؟

انتقال کلیه حقوق بیمه گذارعلیه اشخاص ثالث به لحاظ تقصیر یا مسئولیت اشخاص مذکور در ایجاد حادثه تا میزان خسارت پرداخت شده توسط بیمه گر، به بیمه گر

6- آیا در بیمه های آتش سوزی در صورتی که کل یا قسمتی از مورد بیمه به دلیلی غیر از تحقق خطرات بیمه شده زیان کلی ببیند بیمه نامه فسخ می شود؟

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی، در بیمه های آتش سوزی در صورتی که کل یا قسمتی از مورد بیمه به دلیلی غیر از تحقق خطرات بیمه شده زیان کلی ببیند، بیمه نامه در ارتباط با کل و یا آن قسمت از مورد بیمه از زمان وقوع زیان کلی منفسخ است و حق بیمه دوره اعتبار به صورت روز شمار محاسبه و مابه التفاوت به بیمه گذار مسترد می شود.

سوالات متداول بیمه آتش سوزی

7- مدت ‌بیمه‌نامه آتش سوزی چقدر است؟

بیمه‌نامه آتش ‌سوزی مانند بسیاری از بیمه‌ها معمولا‌‌ از ساعت 12 روزی که به عنوان تاریخ شروع در بیمه نامه قید شده است آغاز و تا ساعت 12 روز انقضای بیمه خاتمه می‌یابد. مدت بیمه آتش‌ سوزی معمولا‌‌ یکسال است، برای زمان‌های کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای مدت زمان مازاد بر یکسال از تعرفه روز شمار استفاده می‌شود. ‌بیمه‌نامه آتش‌ سوزی می‌تواند به صورت بلند مدت، یک ساله یا کوتاه‎ مدت باشد.

8- در بیمه هاي آتش سوزي کدام موارد جزو خسارت و هزینه هاي قابل تأمین می باشد؟

خسارت مستقیم ناشی از آتش، صاعقه، انفجار
خسارت و هزینه ناشی از اقدامات لازم به منظور جلوگیری از توسعه خسارت
خسارت و هزینه ناشی از نقل مکان ضروری مورد بیمه به منظور نجات آن از خطرات بیمه شده

9- انواع شرایط بیمه‌نامه آتش‌ سوزی چیست؟

بیمه‌نامه با سرمایه ثابت

بیمه‌نامه با شرایط توافقی

بیمه با شرایط اظهار نامه‌ای (شناور)

بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی

بیمه‌نامه فرست لاس First Loss (اولین آتش سوزی یا اولین خسارت)

خرید بیمه آتش سوزی در گرگان

خرید بیمه‌ نامه آتش سوزی در وب سایت‌ بیمه قدس علوی نماینده شرکت پاسارگاد امکان‌پذیر است و روند آن به صورت کاملا آنلاین صورت می‌پذیرد .  شما برای خرید بیمه آتش سوزی پاسارگاد به صفحه درخواست بیمه رفته و پس از پر کردن موارد خواسته شده ،کار خرید بیمه آتش سوزی شما به اتمام می رسد. در هر صورت برای خرید بیمه آتش سوزی در گرگان می توانید به صورت حضوری مراجعه کرده و یا در صورت بروز مشکل می توانید با شماره های 32329197 و 09112737896 تماس حاصل نمایید.

 

برچسب ها: خطرات تحت پوشش بیمه هاي آتش سوزي بیمه آتش سوزی پاسارگاد شرایط بیمه‌نامه آتش‌ سوزی مدت ‌بیمه‌نامه آتش سوزی خرید بیمه آتش سوزی در گرگان خرید بیمه آتش سوزی بیمه آتش سوزیدیدگاه
دیدگاه شما :