تفاوت دیه و ارش در بیمه چیست ؟

11/تیر/1398
دانستنی های بیمه -
بدون دیدگاه

تفاوت دیه و ارش در بیمه چیست؟ معمولا جبران خسارات بدنی با پرداخت دیه یا ارش است اما،نوع و میزان خسارت  دیه در قانون  مشخص است ولی میزان خسارت ارش در قانون مشخص نیست .

به عنوان مثال در قانون جبران خسارت قطع شدن یک دست نصف یک دیه کامل است ولی دیه پاره شدن یک تار عصبی در دست در قانون اعلام نشده که در خصوص جبران این نوع خسارت  قاضی دادگاه به نظریه کارشناسی پزشکی قانونی متمسک می شود و پزشکی قانونی معمولا این خسارت را با درصدی از دیه عضوی بیان میکند.

ماده 14 قانون مجازات اسلامی دیه را بدین گونه تعریف کرده است :

دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است،  به عنوان مثال:  دیه قتل غیر عمد

ارش : مطابق ماده 367 قانون مجازات اسلامی  که مشعر است : هر جنایتی که بر عضو کسی وارد شود و شرعاٌ مقدار خاصی به عنوان دیه برای آن تعیین نشده باشد جانی باید ارش بپردازد.

و در ماده 495  همین قانون آمده : در کلیه مواردی که به موجب مقررات این قانون ارش منظور می گردیده با در نظر گرفتن دیه کامله انسان و نوع وکیفیت جنایت، میزان خسارت وارده طبق نظر کارشناس تعیین می شود.

شایان ذکر است که از منظر حقوق مدنی،  ارش کسری است که صورت تفاوت قیمت صحیح و معیوب روز تقویم مال مورد معامله است و مخرج کسر قیمت صحیح روز تقویم می باشد. این کسر هرگاه ضرب در قیمت ثمن روز وقوع عقد شود ارش بدست می آید یعنی حاصل ضرب مزبور را اصطلاحا ارش می گویند.

دیه  معمولا جبران خسارات بدنی با پرداخت دیه یا ارش است اما، نوع ومیزان خسارت در قانون  مشخص است ولی میزان خسارت ارش در قانون مشخص نیست

ارش چیست ؟

طبق ماده 446 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 ارش به این صورت تعریف شده است : " ارش ، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنیٌ علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند . مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگري مقرر شود " .


بنابر این ماده می تواند در تعریف ارش گفت که ارش ، میزان خسارتی که باید بابت صدمه به عضوی از بدن پرداختش شود که مقدار آن در قانون مشخص نشده است . برای مثال دیه دست در قانون مشخص است اما دیه رگ عصبی دست مشخص نشده است . خسارتی که بابت رگ عصبی پرداخت می شود چون مقدار آن به طور مستقیم توسط قانون گذار مشخص نشده است ، ارش نامیده می شود .

 

نحوه محاسبه ارش

در همان ماده 446 قانون مجازات اسلامی قانون گذار نحوه محاسبه ارش را مشخص کرده است . طبق این ماده ارش را می توان با توجه به موارد زیر مشخص کرد :
ابتدا قاضی موضوع را به کارشناس ارجاع می دهد تا کارشناس میزان خسارت وارد شده را مشخص کند .

قاضی با توجه به 4 مورد میزان ارش را مشخص می کند :


1-  نظر کارشناس 
2- نوع و کیفیت جنایت 
3- تاثیر جنایت بر سلامت قربانی 
4- میزان خسارت وارد شده به قربانی با توجه به میزان دیه مشخص شده .

مثلا میزان خسارت وارد شده به تاندون دست با توجه به میزان دیه دست تعیین می شود . 
قاضی با در کنار هم قرار دادن موارد بالا میزان ارش را محاسبه می کند . 

خرید بیمه عمر در گرگان

شما می‌توانید برای خرید بیمه عمر به سایت مشاور بیمه پاسارگاد مراجعه کنید و به‌صورت آنلاین اقدام به خرید بیمه عمر خود کرد. بدین‌صورت که ابتدا اطلاعات لازم را برای دریافت استعلام بیمه عمر وارد می‌کنید. پس از ثبت درخواست می‌توانید در صورت نیاز از مشاوره کارشناسان بیمه پاسارگاد قدس علوی استفاده کنید. پس از اتمام روند خرید بیمه عمر ، بیمه‌نامه شما صادر شده و رایگان درب منزل شما ارسال خواهد شد.

شماره تماس جهت راهنمایی و مشاوره خرید بیمه عمر و آتیه 01732329197 و 09113706004

 

 

 

 

 

 

برچسب ها: گرداخت ارش در بیمه ارش در بیمه چیست ارش چیست تفاوت دیه و ارش مبلغ ارش مبلغ دیه تفاوت دیه و ارش در بیمه چیست ؟ نحوه پرداخت دیه در بیمهدیدگاه
دیدگاه شما :